Turystyka wodna w sezonie wiosenno-letnim jest nabardziej interesującą atrakcją do zwiedzania wśród turystów. Najpopularniejszą rzeką cieszącą się zainteresowaniem jest Łupawa, która znajduje się w województwie Pomorskim, niedaleko miejscowości Bytów (20km).
Łupawa nazywana rzeka tajemniczą, jest niezwykle urozmaiconą w bogaty malowniczy krajobraz ,który sprawia, iż coraz częściej turyści wybierają się na zorganizowane i pełne przygód spływy kajakowe.


Celem artykułu jest przedstawienie uroków rzeki Łupawy, przy której przyjemnie można spędzić czas na zwiedzanie wodnych krajobrazów i  poznawaniu nowych szlaków tej rzeki. Pozwala także uświadomić, jak w niezapomniany sposób można wybrać się na spływ kajakowy i zobaczyć niecodzienne widoki na piękne tereny pełne zwierząt i  zieleni.

 


Nad rzekę Łupawa, przyjeżdżąją rodziny z różnych zakątków Polski, by odkryć jej niesamowite widoki. Spływ kajakowy jest świetnym sposobem, by poznać jeden z najpiękniejszych i najbardziej dzikich szlaków na Pomorzu jaki jest właśnie Szlak Łupawy.
Na Łupawie znajdują się również elektrownie wodne - jest to drugi ciekawy szlak po Słupi, na którym można podziwiać infrastrukturę hydrotechniczną.


Część elektrowni dostępna jest nawet do zwiedzania. Wysiłek tych, którzy zdecydują się podjąć te wyzwania nagrodzą niesamowite krajobrazy Pomorza i niezapomniana końcówka trasy, wypłynięcia na otwarte morze i lądowanie na bałtyckiej plaży.
Górny odcinek Łupawy przepływa przez interesujące krajobrazowo jezioro Jasień (jest to największe jezioro w Parku Krajobrazowym Doliny Słupi).


Następnie Łupawa, niczym górska rzeka, przecina pas moren, aby na końcu wpaść do wód jeziora Gardno.
Łączna długość spływu od południowego krańca Jeziora Jasień do ujścia Łupawy do morza wynosi 95km (cała rzeka ma 98.7km).
Jak wynika z informacji w internecie i źródłach przewodników, rzeka Łupawa jest rzeką trudną,lecz przeszkody są zazwyczaj dość łatwe do ominięcia (setek kamieni w korycie rzeki, pokonania dziesiątek zapór ze zwalonych drzew, kilkunastu przenosek na zaporach elektrowni wodnych i jazach, walki z wiatrem i  wysoką falą na jeziorach) a wszystko to przy szybkim nurcie i stałym ryzyku wywrotek.


W regionie łatwo jest wypożyczyć kajaki, oferują je liczne działające na Pomorzu prywatne wypożyczalnie i biura podróży. Możliwe jest także wynajęcie instruktora, który będzie asekurował cały spływ i zadba o  bezpieczeństwo turystów.
Jeśli szukacie spływu kajakowego, który zapewni wam niesamowite przygody i atrakcje Łupawa czeka i Zaprasza ! :)

 

źródło:Mirosław Kosiński

www.vikido-kajaki.pl